Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vánoční stromeček

Vánoční stromeček  bývá většinou v podobě borovice, jedle, smrku a nebo v posledních desetiletích je nahrazován spíše umělou verzí. Z ekologického hlediska je to více než přínosné, šetří se tím příroda a lesy.

V minulosti měly vánoční stromky ochranitelskou funkci. Malý ozdobený stromek se zavěšoval nad štědrovečerní stůl špičkou dolů. Také koledníci rozdávali ozdobené větve a tím si lidé projevovali vzájemně štědrost a radost.

Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, je převzata vlastně z německých měst. V prvopočátku byl stromek zdoben svícemi.

Vánoční stromek v Německu

V Česku nemá vánoční stromek tak hlubokou tradici. Až v polovině 19. století se postupně v domácnostech začaly objevovat. Byly to živé stromky,smrčky, jedličky nebo májky ozdobené sladkým pečivem, perníkem, ale zejména ovocem. Jablky, hruškami, mandlemi či rozinkami. Zřejmě až roku 1860 se na stromku u nás poprvé rozsvítily lojové svíčky.

Do venkovských stavení pronikaly ozdobené vánoční stromečky ještě pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.

Dnešní vánoční stromečky jsou nebývale krásné. Září barevností světel, figurek, lampiček, třpytek a vším, co potěší každého. Nejvíce to však ocení děti.

Vánoční osvětlení dnes je velmi zářivé a přitom i úsporné.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář